Historický vývoj kočíkovania v prvom roku matky dvojčiat

„To to ubehlo.“ povzdychne si neraz nejedna maminka. Proste keď ste maminkou, čas letí oveľa rýchlejšie, než by ste chceli. Chalani budú mať čo nevidieť rok a ja začínam rozmýšľať nad tým, čím všetkým sme si spolu prešli. Napríklad len taká blbosť ako kočíkovanie. Za ten čas stihla prejsť niekoľkými vývojovými stupňami, ktoré majú – predpokladám – všetky maminky dvojčiat rovnaké:

  1. Spočiatku si neuvedomujete o čo ide a tak s nadšením a úprimným presvedčením, že vaše deti sú to najkrajšie a najvýnimočnejšie, čo ľudia okolo môžu v ten deň vidieť, odpovedáte na otázky, usmievate sa a mávate.
  2. Začína vám dochádzať, že ulica je vaše javisko, že ste úplne stratili súkromie, ukryť sa v dave je nemožné. Keď ste na prechádzke samé, využívate niekoľko nevyhnutných trikov: nenaväzovať za žiadnych okolností očný kontakt; ísť vždy najrýchlejšie ako sa len dá, hoci sa nikam neponáhľate; vyťahujete bez príčiny mobil a niečo doňho strašne dôležito ťukáte; kávu si vždy beriete sebou a vypijete si ju na najodľahlejšej lavičke.
  3. Stávate sa majstrami sebaovládania. Hoci vám z uší píska para ako z lokomotívy pri každej duchaplnej informácii typu: „Ty vole dvojčata. Z toho bych se posrala.“, v kľude využijete jeden z vyššie uvedených trikov predstierajúc, že ste nič nepočuli a majstrovsky zaženiete nutkanie pozrieť sa na dotyčnú svojim najšialenejším pohľadom a spýtať sa: „Řekněte mi, z čeho všeho byste se ještě posrala? Víte, mě to opravdu moc zajíma.“
  4. Nakoniec, po zvládnutí všetkých týchto vývojových fáz kočíkujúcej maminky dvojčiat, sa opäť dostanete na začiatok. Múdrejšia o postupne sa končiaci prvý rok s dvojčatami, rutinne odpovedáte na tie isté otázky, mávate, necháte vaše deti zobrať si ponúknuté ovocie a usmievate sa.

Som zvedavá, čo ďalšie nás čaká v budúcnosti, s dvojčatami chodiacimi. Už iba kvôli neprimeranému záujmu okolia by som sa veľmi rada vyhla tým „vodítkam“ na deti. Tak mi držte palce, aby sme ich skutočne nepotrebovali.

Napísala sdvojcatami