Dvojroční pražáci v prírode

Dvojčatá majú za sebou týždňový pobyt v prírode. Vyzerajú ako vojnoví veteráni, ale prežili to. Lukáškovi sa nos, na ktorom pristal keď sa ohýbal po kamienok, zahojil už úplne. Tie štyri obité kolená a jedna hrča na čele sa časom určite zahoja tiež. Žiadna cena bez trvalých následkov totiž nie je privysoká, keď ide o trávenie akčných dní na detskom tábore.

Pomaly sa mi už začala črtať odpoveď na moju starú otázku: aké to asi bude vychovávať malých pražákov? Bola som ohromená, keď vyšlapali po svojich na Petřín bez toho, aby som musela bojovať s jedným, dúfajúc, že druhý sa zatiaľ nestihne stratiť. Nechať ich ale vyšlapať hore reálnou prírodou, to je niečo iné. Taký dvojročný pražák sa vám totiž na vrchole kopca začne pýtať “na tramvaj”. Tak sme, ako správni cynickí rodičia, zvyšok výletu nútili deti hľadať tramvaj v lese.

Okrem poznania, že sú na svete i miesta, kde tramvaje nejazdia, objavili chalani i čaro bosých nôh. Hlavne Lukáško si začal po pár dňoch bosej rozkoše programovo vyzúvať topánky. Super, hovorím si. Všetci odborníci sa zhodujú na prospešnosti chodenia naboso a ja, v rámci filozofie s pracovným názvom “nestavajme sa na uši”, odmietam kupovať dvojčatám príliš drahé topánky. Lebo “barefoot” frčí.

Toto je oficiálne vysvetlenie toho, prečo vídate naše deti bosé. To neoficiálne je o veľký kus prozaickejšie, ale o nič menej pravdivé. Empirickým skúmaním sme totiž spoľahlivo overili predpoklad, že bosé dieťa beží pomalšie než obuté. Navyše si takto nepočúra topánky.

Taká príroda je vám vôbec dobrá vec. Neviem si dosť dobre predstaviť, ako by v meste prebehlo ono legendárne “On už čúra postojačky!”. Zato bosé a nahé deti v lese chvíľu so záujmom pozorujú tátu a následne si nastúpia vedľa neho. S profesionálnym postojom opakujú, čo vidia. Od tej chvíle s rôznou úspešnosťou rozvíjajú túto zábavnú aktivitu, na konci ktorej je nutné vždy ohlásiť “oklepeme” a zatriasť celým telom od hlavy až po päty.

Aby som to zhrnula, týždňový pobyt v detskom tábore bol pre naše deti rozhodne zážitok, čnejúci nad iné. Ocitli sa medzi hromadou cudzích detí, ktoré boli (k môjmu veľkému prekvapeniu) rady, že sa s dvojčatami môžu hrať. Veľkým zdrojom srandy bola aj samotná rieka Střela so všetkými svojimi kamienkami a schopnosťou špliechať.

Hej, príroda je dobrá vec. A konexie v detskom tábore v prírode ešte lepšia, pretože to skýta oddych aj vám, rodičom.

Napísala sdvojcatami