Milé moje deti, svet je farebný

Milé moje deti, narodili ste sa do doby, v ktorej je čiernobiele vnímanie skutočnosti snáď lákavejšie než kedykoľvek predtým. Neviem, či je to tým, že všetko musí byť v jasnom kontraste aby si to človek ešte vôbec všimol. Efekty najefektnejšie. Sladkosti najsladšie. To správne najsprávnejšie. Aby to bolo jasné. Niekedy sa mi zdá, že zdravý rozum ako keby dnes už nemal slovo, pretože v extrémoch zdravý rozum ťažko hľadať.

Milé moje deti, nenechajte si amputovať túto podstatnú súčasť človeka. Povedia vám, čo ja viem, že múka je zlá. Nemusíte ísť do kuchyne vyhádzať všetky rohlíky, pretože je to pravda a vy s tým súhlasíte. A ani sa nemusíte začať džgať denno denne hamburgermi a buchtami, pretože to pravda nie je a vy s tým nesúhlasíte. Alebo aby ste dokázali, že to máte “na háku”. A že ste “cool”. A že vám nikto nič diktovať nebude. Zrovna na múku proste nemusíte mať názor a je to v poriadku. Počkajte až vám bude osemnásť a bude sa vás bezprostredne týkať politika. S politickými názormi to nie je ako s múkou. Tie mať potrebujete. Len si z nich prosím neurobte buchty, ani rohlíky.

Milé moje deti, v neprehľadnom bludisku argumentov a bez kontextu poletujúcich informácií sa dá stratiť okamžite. I niekoľko krát za deň. Je tak ľahké sa pred tým všetkým hurhajom schovať do čiernobieleho sveta, kde je všetko zrazu tak ľahké, prehľadné, uveriteľné. Nebudem vám klamať, i ja si tam neraz zaleziem. Vydýchnuť. Je dôležité napokon vystrčiť hlavu naspäť do tej vravy, kde mnohým veciam nie je rozumieť.

Milé moje deti, snažte sa vidieť všetky farby a zjednodušujte iba po nevyhnutnú úroveň. Ono by to bolo strašne ľahké povedať si, že žltú síce nepoznám, ale vyzerá skoro ako zelená, tak to bude zelená a zelená je zlá. Alebo dobrá.

Želám si, aby moji chlapci videli všetky farby a aby sa v tom narastajúcom hluku nestratili.
Želám si, aby nikdy nestratili zmysel pre mieru.
Želám si, aby nikdy nezačali len tak slepo prikyvovať tomu, že niečo je dobré a niečo iné zlé. Máločo je úplne na jednom, či druhom konci.

Napísala sdvojcatami