Keď realita príjemne prekvapí

Nevdojak som si spomenula na papier, ktorý som našla v pôrodnici a to ma primälo napísať tento ufňukaný blog.

otevreny-dopisTy brďo, čo keby to bolo fakt také dramatické ako tam píšu? Čo keby skutočne moje mentálne zdravie stálo len a len na cudzej pomoci? Táto predstava mi dnes pripadá horšia, než predstava, že by som mala nervózne, v noci nespiace, uplakané deti a žiadnu oporu.

Je pravda, že som tu na dvojčatá celé dni celkom sama. A že to znie ako niečo, z čoho by malo jednému skôr či neskôr začať hrabať. Ale večer príde tatínek a je sranda. Sem tam príde niektorá babička a my zdrháme kade ľahšie. Ideme na rande. Dáme si sushi. Prejdeme sa po Prahe. Zájdeme do kina. Podnikneme výlet. Užijeme si pocit, že sme zase tí bezstarostní mladí ľudia, ktorí utrácajú peniaze len sami na seba. Babičky su šťastné, že môžu stráviť nerušené chvíle s vnúčatami. Predsalen, veľa tých chvíľ nemajú. Kľudne by som machrovala, že som našla ideálny recept na to, ako byť skutočne dobrou matkou a zároveň zo seba neurobiť obeť svojich detí (a čakať, že to niekto snaď ocení).

Machrovala by som, nebyť názorov. Ach, toho bezodného pohára názorov, ktoré človek počúva, keď to robí takto. Jasné, sú to všetko len názory ľudí. A ľudia sú schopní neskutočných kravín. Voliť Trumpa, Zemana, komunistov, Fica, Kotlebu… Kupovať predraženú cukrovú vodu a myslieť si, že ich to vylieči. Ukradnúť mobil z kočíka s dvojčatami. Ľudia proste sú takí. Tak prečo by nemali hovoriť, že som zlá matka, ktorá sa nevie postarať o svoje perfektne prosperujúce a zdravé deti? Prečo by som sa nedozvedala, že nemám právo na to, aby mi ich z času na čas niekto postrážil?

Spomenula som si na ten papier z pôrodnice a som šťastná, že realita ma dokázala príjemne prekvapiť. Neviem si predstaviť, že by som skutočne nutne potrebovala pomoc. V tomto ovzduší neprajnosti by to bolo to najhoršie čo by sa mi mohlo stať. Našťastie nič nepotrebujem a tak všetky tie zlomyseľné reči ľudí môžem postaviť na štart a nechať bežať proti stene. Jasné, že sa rozbehnú a na konci rozplesknú úplne bez pudu sebazáchovy. Tak múdre totiž oni sú.

Napísala sdvojcatami