Kam na výlety s deťmi?

Včera ubehli dva roky od môjho prvého blogu. Rozhodla som sa, že to oslávim kompilátom toho najlepšieho z našich dovoleniek s deťmi. Určite rozumiete, že pod pojmom „dovolenka s dvojčatami do dvoch rokov“ sa v skutočnosti skrýva „cestovanie pre otrlých, obohatené o chvíle pripomínajúce oddych a dovolenkové zážitky“. Pokiaľ vás tento popis reality zaujal a túžite si to vyskúšať na vlastnej koži, som rada, že vás môžem inšpirovať niekoľkými lokalitami a tipmi na výlet.

Šumava a Krkonoše na bicykloch

To najdôležitejšie o našich cyklovýletoch s tetou Jankou, strýkom Marekom a sesternicami Emičkou a Eliškou som napísala minule. Kvilda na Šumave je počiatok našich pokusov o cestovanie už s miminkami. Harrachov v Krkonošiach sme vyskúšali tento rok. Všade sa nám páčilo. Dokonca aj mne, zarytému nepriateľovi pedálovania do kopca.

Čo okrem bicyklovania sme robili?

Na Kvilde v podstate nič. S niekoľkomesačnými miminkami sme boli radi, že sa nám podarilo vyraziť a zvládnuť trojhodinový interval kŕmenia a prebaľovania v bojových podmienkach chladnej jesene. O rok neskôr sme už odvážne vyrazili na pešie prechádzky do lesa. Tie sa niesli v znamení testovania všetkých možných spôsobov, ako prinútiť dieťa kráčať ďalej a spravidla končili s kričiacim dieťaťom na pleciach.

Z turistického cirkusu v Harrachove sme toho využili dosť. V sezóne si to tam vôbec neviem predstaviť, asi by sme sa všetci museli zblázniť. Takto na jeseň, tobôž keď vám vyjde tak krásna jeseň aká sa podarila objednať nám, je to paráda. Našli sme niekoľko detských ihrisiek, pár stále otvorených reštaurácií, pivovar s výhľadom do sklárne. A cukráreň, kde dajú deťom zmrzlinu do skleneného pohára, aby ste nemuseli platiť päť korún za papierový kelímok. Potom v kľude pozametajú rozbitý pohár, odnesú smutný kopček zmrzliny z dlážky a keď ste na odchode, kričia na vás, že im dlžíte päťdesiat korún za pohár. Okrem onoho poháru sme sa nebáli zainvestovať i do bobovej dráhy. Dobre, machrujem, ja som sa s Filipkom medzi kolenami trochu bála, ale táta s Lukáškom ma presvedčili, že sa nám nič nemôže stať a tak som sa, kŕčovito zvierajúc brzdu, odhodlala. No a samozrejme, keď sa z vás na staré kolená stane milovník saunovania a ocitnete sa niekde, kde spoza každého rohu vykukuje nápis „wellness“, dáte deti večer spať, poveríte tetu a strýka prípadným zásahom proti rebéliám a zdúchnete.

Vysoké Tatry a Malá Fatra

Stihli sme ich len na krátko a dúfam, že budúci rok sa vrátime. Myslím, že Popradské pleso je ideálne miesto pre prebývanie s dvojročnými deťmi, pokiaľ sa chcete niekam dostať. Aj tu sme boli ešte pred sezónou a bolo to poznať. Bez návalu turistov sme sa prešli k Hincovmu plesu a deti tu mali svoje milované trampolíny. Zbytok času sme strávili prechádzkami okolo Popradského plesa.

V Malej Fatre sme sa ocitli ako hostia na svadbe a tak sme pred obedom stihli iba Jánošíkové diery. To je ideálna prechádzka s deťmi, pokiaľ ich máte dobre pripevnené na chrbte a nemusíte sa báť, že vám spadnú medzi skaly. Tiež sa musíte už pred sezónou pripraviť na pestrofarebnú hromadu turistov. Odmení vás ale skvelý zážitok odrážajúci sa v očiach mláďat.

Banská Bystrica v zime i v lete

Aj keď som sa dávno odsťahovala, na Banskú Bystricu nedám nikdy dopustiť. Spolu so svojim okolím skýta priestor pre pestrú dovolenku s deťmi. Môžete z nej vyrážať na nespočet výletov a hrebeňoviek do okolitých hôr, v zime lyžovať, bežkovať, skialpovať, môžete si vyberať z všelijakých turistických atrakcií hoci na Donovaloch, môžete relaxovať na Štiavničkách. A oveľa viac. Výhodou samozrejme je vlastniť v Banskej Bystrici jednu starkú, ochotnú na pár hodín postrážiť deti.

Toľko k našim veľkým výletom za posledné dva roky. Inšpirovala som vás?

Napísala sdvojcatami